GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1000 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Useful for analyses of volatile acidic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMT Metal GC Columns
Ensure excellent column-to-column reproducibility using the Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMT GC Columns.
| Max. Temperature | 260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C°C to 260°C |
| For Use With (Application) | GC for EPA Method 603 for Acrolein/Acrylonitrile,GC for Fatty Acid Methyl Esters (FAMEs), Flavor Compounds, Essential Oils, Amines, Solvents, and Xylene Isomers |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-608 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Suitable for use in herbicide analyses.
| Max. Temperature | Subambient to 300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 5 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 5 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, 0.50 μm, df 0.50 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Recommended for the enantiomeric separation of a wide range of chiral compounds (ketones, esters, alkanes, alkenes, alcohols, acids, ethers, etc.).
| Type | GC Accessories & Adsorbents |
|---|---|
| Packing Material | 20% permethylated β-cyclodextrin in SPB-35 poly(35% phenyl/65% dimethylsiloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | DEX |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-TA Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for oxygen-containing analytes in the form of alcohols, ketones, acids, aldehydes and lactones.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-1301MS GC Columns
Provides low-bleed, excellent reproducibility and column-to-column consistency even with sensitive detectors like ECDs and MS.
| Max. Temperature | 260/280°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-1301 MS |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DA Capillary GC Column, df 0.12 μm
CHIRALDEX™ B-DA requires that analytes possess a minimum of two ring structures, one of which is unsaturated (aromatic) alpha, beta to the stereogenic center. Examples include fluoxetine, methylphenidate and chloropheniramine.
Thermo Scientific™ TracePLOT™ TG-BOND Alumina GC Columns: KCl Deactivation
Use Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Alumina GC Columns for linear and quantitative analysis of polar unsaturated hydrocarbons.
| Max. Temperature | Up to 200°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Alumina |
| For Use With (Application) | Polar Unsaturated Hydrocarbons Analysis,GC for Unsaturated Hydrocarbon Isomers,Linear and Quantitative Analysis of Polar Unsaturated Hydrocarbons |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Highly specialized column that offers both polar and polarizable features.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 50.2 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for detailed hydrocarbon analyses of naphthas, gasolines, and similar samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ VOCOL™ Capillary GC Column, df 1.5 μm
Designed for analyses of volatile organic compounds (VOCs). Offers great retention and resolution of highly volatile compounds.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.5 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | VOCOL |